Jdi na obsah Jdi na menu
 

 

na-stranky-stanice.jpgObrazek

Tomanica CZ je chráněný název mé chovatelské stanice. Požádala jsem si o něj v prosinci roku 2006. Je registrovaný u největší felinologické organizace FIFé. Tehdy jsem se rozhodla pro oficiální chov sibiřských koček s odznaky, které jsou nazývány Něvské maškarády nebo také Neva Maquerade. Protože od dětství miluju kočky s odznaky, chtěla bych u něvských maškarád zůstat a zaměřit se především na toto krásné atraktivní zbarvení a pokud možno bez bílé barvy v obličeji, která "rozbíjí" pravidelně vykreslenou nádhernou masku.

Proč právě já a Něvy?

Něvy mne napoprvé oslovily svým zbarvením - odznaky, které jsem vždy u koček  obdivovala už od dětství. Vedle ragdollů, birem a jiných "odznakových" koček vynikaly pro mne přednostmi jako je vcelku bezúdržbová voděodpudivá srst, psí povaha a tím, že jejich vzhled není "uniformní".  Sibiřské kočky si zachovávají punc přírodního vzhledu, který mi je velmi sympatický a nesklouzává k extrémním typům. Extrémním typem je např. dle mého názoru příliš krátý nos perských a exotických koček, extrémní štíhlost siamských koček či bezsrstost koček Sphynx i další příklady není těžké najít. Dále mě velmi oslovuje i jedinečný výraz, který tyto kočky povětšinou mají,a to výraz šelmy!!!

Při pořízení prvé něvy Cahiry jsem neuvažovala o chovu a Caira měla být můj jediný kočičí mazlíček v domácnosti. Co se však nestalo - specifika sibiřských koček - něvských maškarád jakožto neuznané barevné variety  sibiřských koček u FIFé, mne natolik oslovila svou zvláštností, jedinečností  malopočetné skupiny sibiřských koček, že jsem se rozhodla to s něvami zkusit doopravdy pod hlavičkou chovatelské stanice. Jsem milovnice koček odmalička a nyní jsem cítila, že si splním svůj sen - chovat krásné chlupaté kočky s průkazem původu, zkrátka se vším všudy a zodpovědně! :-))))


  Obrazek

 

ObrazekPodmínky chovu

Bydlím na severu Čech v Ústí nad Labem. Bydlíme v panelovém domě a kočičky mají k dispozici celý velký byt 3+1, kde neomezeně vládnou. Jsou to členové domácnosti, jak se očekává. Mám dvě děti (10 a 14 et), které s kočičkami umí pěkně zacházet a jsou vedeny ke správnému chování ke zvířatům. Má koťata pak jsou zvyklá na děti a ví, že jsou i malí lidičkové, kterých netřeba se bát :-) Koťata mají společně v  naší domácnosti mít přístup do celého bytu, jsou mazlíkovaná a obskakovaná, zvyklá na ruch domácnosti.
(
Soužití máte možnosti vidět na stránkách v gelrii Děti a kočky společně.)  A totéž budou znát i naše koťátka.

Odmítám klecový odchov či jiné praktiky oddělování koček ze života lidí!  

ObrazekČím a jak krmím

Krmím výhradě superprémiovými krmivy. V současné době je to Royal Canin, Purina ProPlan, Optima. Konzervami a kapsičkami s "omáčkou" krmím v omezeném množství, neb neobsahují dostatečné procento masa a kočky po nich mají horší zapáchající stolici. Kočkám dávám ShinyCat konzervičky, kde je maso v rosolu. Syrového masa se nyní snažím vystříhat kvůli možné nákaze bakterií campylobakter, obzvlášť syrového kuřecího, které nestačí kvůli této bakterii ani přemrazit! Tudíž když kuřecí, tak  jedině vařené !!!!!!!!!

ObrazekMůj vztah k výstavní kariéře koček

 

Nemám ambice jezdit po výstavách a získávat tituly a pohárky pro svoje kočky, aby i koťátka "stoupla v ceně" a naštěstí pro své kočky ani nemám v tomto ohledu soutěživého ducha. Navíc výstavy považuji za velký stresor pro kočky (cizí nepřirozené prostředí klece, obrovská koncentrace zvířat, která se neznají, včetně nekastrovaných kocourů), ikdyž vypadají naoko spokojeně a v pohodě, kdy se jim opět snižuje imunita, což přispívá k propuknutí možných zdravotních problémů a to nemluvím o tom, co všechno si lze z výstavy přivézt -tím myslím právě nemoci, viry,bacily či plísně - věřte, že nikdy nevíte a ne všichni, co na výstavy jezdí, jsou skutečně zodpovědní.

A v současné době, kdy pominula ve FIFé povinná "uchovňovací" výstava, nemám potřebu na výstavy jezdit vůbec!
Jsem toho názoru, který jsem získala, že o svých kočkách se dozvím mnohem více hlavně od zkušených chovatelů, kteří se věnují chovu koček leta, pak ze studia rodokmenů, fotografií, diskusí o plemeni, genetiky a odborné literatury.
Výstavy jsou pro mne dalším prostředkem pro získání zkušeností a nových kontaktů s chovateli, a to to je nejlépe absolvovat bez mých stresovaných koček v kleci. Za peníze ušetřené za klecné na výstavě, s radostí koupím kočkám dobrou baštu nebo užitečné škrabadlo.

Zkrátka mne zajímá chov a zdraví koček a ne získávání pohárků, které si vystavím v obýváku, abych mohla budoucím majitelům koťat vyprávět, jak mám skvělé a výstavně úspěšné kočky. Výstavy nemají dle mého názoru o chovné kvalitně kočky příliš vysokou vypovídací hodnotu vzhledem k rozporuplným posudkům a jednoznačně subjektivním pohledům posuzovatelů,kdy každý z nich má jiný vkus.Výstava  je stále pouho pouhá přehlídka krásy a ve své podstatě "schow", tudíž je neobjektivní a výsledky jsou pouze odrazem subjektivního dojmu posuzujících a nikdy mi neřeknou,  zda je kočka vhodná pro chov, protože i kočka s nedostatky může být výborná jako chovná! (věřte, že o chovu výstavy v tomto ohledu skutečně nejsou )))

Pozor - výstavami nepohrdám, jen na ně mám svůj názor a pokud se radují jiní z úspěchu svých koček na výstavách, můžu se radovat klidně s nimi :).

ObrazekChovatelské plány, záměr v chovu a jeho filozofie 

Ve svém chovu se chci zaměřit především na zdraví a přátelské povahy!  Exterier je neméně důležitý, ale dobrá povaha a předpoklad dobrého zdraví je pro mne rozhodující ve výběru chovných jedinců, protože kočka má být především  milý a zdravý společník pro člověka!
Kočičku si pořízujeme na mnoho let dopředu a povahově vyrovnaní jedinci jsou předpokladem spokojeného soužití.


U majitelů mých odchovů ráda uvítám dlouhodobý kontakt před odběrem kotěte, tak i po odběru - např. posílání foteček, jak nám miminka rostou, jak prospívaj nebo jaké mají případné výstavní úspěchy ...atd atd..

Následující řádky byly připojeny k tomuto tématu dne 8.8.2012, pokud máte zájem si počíst, s chutí do toho. Jedná se o ryze mé názory a náhledy a je na každém, zda se s nimi ztotožní nebo má zcela jinou filosofii. Tak tedy:

..............situace na našem trhu s koťaty NEM, se významně změnila oproti letům minulým a já považuji na nutné uvést svůj komentář a úvahu nad tématem.

Nutno podotknout, že se situace v chovu a hlavně prodeji změnila až vyostřila; konkurenční  boj se rozjel naplno a spolupráce mezi chovateli již není v takovém přátelském a lidském duchu, co bývala. Bývala řada chovatelů, kteří k sobě měli dost blízsko a jejich zájem byl společný - rozvoj plemene a uznání NEM.

Ovšemjak byl tento plán naplněn a NEM dostálo plného uznání jako plnohodnotného plemene, ti podnikavější  z těchto řad, s větším obchodním duchem, poznali, že na chovu tohoto bezesporu atraktivního plemene, se dá vcelku dobře profitovat a vydělávat. Aby taky ne, ragdollů je plno, birmy se dostaly do pozadí a něvy se zdají dobrou variantou pro ty, kteří chtějí kočku přírodních kvalit a vlastností se supr povahou v atraktivním zbarvení colourpoint a modrýma očima. A také zájem stoupl kvůli velké konkurenceschopnosti na výstavách, protože tyto kočky dokáží získávat tituly a vítězit. 

V dnešních časech se máte možnost setkat s chovy, kde se rodí několik vrhů do roka. Myslím, že taková produkce koťat už dávno není o lásce a čiré radosti z koťat a koček vůbec.  Zvlášť když se v takových chovech dbá na cenu, aby kupující zaplatil pokud možno nejvyšší  možnou cenu. Natož, když zájemce projeví zájem o kotě do chovu, to cena velmi "poskočí". Věřte nebo ne, ale i oficiální chov koček s PP, který je zdravotně otestovaný s veškerou veterinární péčí, výborně krmený, nemusí být nic jiného než pouhou výrobnou koťat za účelem profitování z prodeje a vlastně takovou živností. 

Pokud jednoduše nejste líní, dokážete se přizpůsobit situaci na trhu, investovat do zařízení k chovu koček a kočky si pořídit a jste dostatečně sobečtí s dávkou bezohlednosti k ostatním chovatelům, kteří také hodlají odchovávat, dokážete za dostatečné masáže zájemců roztomilými fotkami krásných kulatých koťátek, nejspíš z prodeje koťat profitovat. Zvlášť, když máte obzvlášť štěstí a skoro celé vrhy prodáte zájemcům do zahraničí, a to vězte, že to nebudou malé částky. Tak nyní máte návod. 

Pokud na takový chov narazíte a budete si hodlat odtud  vzít kotě, jistě nyní nedávám návod nebo varování, abyste tak nečinili. Má slova jsou  mým názorem, pouhou úvahou a námětem k zamyšlení, vždy je konečně rozhodnutí na vás, jak se rozhodnete a kam dáte své peníze za kotě.

Nyní mi  dovolte, abych se zmínila o filozofii svého chovu. Mým ustáleným a neměnným  názorem je, že pokud mám mít zvířata šťastná, spokojená a duševně vyrovnaná, což považuji za velmi důležité, protože špatný psychický stav znamená stres, tím sníženou imunitu a náchylnost k chorobám a hlavně stresem je vyvoláno nežádoucí chování zvířat, je potřeba se ke svým kočkám chovat s respektem a maximální ohleduplností k jejich duševním potřebám. Chov zvířat ve větších skupinách, kde se kočky musí navzájem tolerovat i proti své vůli, pokud si nesedí, musí soupeřit o pozornost chovatele nebo jeho klín, pokud se jedná o "klínové" kočky. Nebo s tím spojené oddělování chovných zvířat, pokud nastanou problémy a neshody zvířat nebo v případě oddělení kocourů a koček, aby nedošlo k nežádoucímu nakrývání, já osobně takové věci nemusím a snažím se mít vždy tolik zvířat, abych mohla každému z nich dát tolik lásky kolik chce, abych se mohla každému věnovat, hrát si s ním, povídat, chovat je na klíně, neoddělovat je a nemusela mezi nimi činit rozdíly.

Proto chovám u sebe v panelákovém bytě 3+1 v této chvíli tři kočky (jedna nekastrovaná a jedna kastrátka a jeden nekastrovaný). V jejich případě si jsem jistá, že mají dostatečný životní prostor a lásku, kterou potřebují. Kočky jsou velké individualistky a jedinečné osobnosti se svými jednoznačnými potřebami a nároky,  které musí být splněny, aby byly šťastné. Každá kočka hledá svou vztahovou osobu, potřebuje mít jistotu a cítit, že je milována (u některých jedinců je tato potřeba zvlášť hluboká) a pokud kočka tyto duševní potřeby nemá uspokojeny, skutečně duševně trpí a schází jí životní pohoda. Zkrátka tam, kde žijí kočky ve větší skupině a nevyhovujícím prostoru, je popírána jejich individualita a kočky duševně strádají.

 

Proto vězte, že pokud si budete brát koťátko ode mne, nejsem z těch, kteří na jejich prodeji chtějí vyzískat maximum. Už to, že mám koťata jednou za uherský rok a počet mých koček v domácnosti se rovná stále počtu jedné chovné kočky, mluví za vše. Jsem poučená osudem a přírodou, že nikdy nevíte, co vás může v příštím vrhu čekat a pokud chci zabezpečit v případě problémů veškerou péči a mít na poplatky za veterináře, nesmím mít víc kočet (vrhů) než bych po stránce finanční unesla. A není možné profitovat na chovu, kde máte jednu chovnou kočku. Jedná se skutečně o chov pro radost s cílem přispět k chovu, když se zadaří umístit kotě do chovatelského programu

ObrazekZávěrem:

Ve své chovatelské stanici se chci snažit o bezproblémový chov koček. Budoucím majitelům se budu snažit vyjít maximálně,dle svých možností, vstříc. Mým přáním je odchovat kočičí kamarády, kteří budou dobrými společníky lidí, budou přátelští a milí, zdraví , zkrátka kočky pro radost. 

Plánuji provádět všechny dostupné a smysluplné testy na nemoci jako je FIV, FelV, sono na PKD a HCM.

Pokud máte další konkrétnější otázky či vzkazy, pište, prosím

 

na Obrazek
 Nebo využijte komentářů pod příspěvkem ...

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

dotaz

(Váchová Daniela, 4. 11. 2014 17:26)

Dobrý večer , uvažujeme o koupi koťátka a moc se nám líbí plemeno Neva Masquerade. Chtěli bychom se zeptat za kolik prodáváte koťátka , my bychom rádi kocourka. Měli bychom jej jako největšího míláčka v rodině ( v panelákovém bytě) a neuvažujeme o žádné výstavě. Děkuji za odpověď Váchová

KUMSGrkJdvDBwCfm

(kafhjg@fstmyw.com, 6. 6. 2009 17:56)

1xMyhL <a href="http://ryvgcaheuaon.com/">ryvgcaheuaon</a>, [url=http://cqwrzsukylkr.com/]cqwrzsukylkr[/url], [link=http://tuicdvkwamsx.com/]tuicdvkwamsx[/link], http://fmwzjnwnruzd.com/

Charybdis Bella Bohemia

(Pomněnka, 8. 7. 2008 12:35)

Díky za zájem!!!!! Napište, prosím na můj mail tomanica2@gmail.com a napište o kočičce něco víc, jaká je, co má ráda, jak si hraje atd..zkrátka, co chcete a jestli má další kočičí kamarády atd. A taky jakého je zbarvení, ju. A nezapomenňte na fotografie! A pokud možno, nějakou "portrétni", abych z ní mohla vytvořit koláže. Děkuji ještě jednou a těším se na mail. Květa

Charybdis Bella Bohemia

(M+M, 8. 7. 2008 12:19)

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat jestli bychom se také mohli přidat mezi spřátelené něvy. Předem děkuji za odpověď